Устав на „Българско дружество 681“ е.Ф. (регистрирано сдружение)
Последна промяна на 6 юли 2019 г. на XVII редовно заседание на Общото събрание.
А. Име, седалище и цел на сдружението
§ 1 Име, седалище и регистрация
- Сдружението носи името „Българско дружество 681“ е.Ф., съкратено БГ681.
Уточнение към името:
Числото 681 в името на сдружението указва годината, в която хан Аспарух се установява на Балканите и полага основите на Първата Българска държава, която през определени периоди в своето развитие заема почти целия Балкански полуостров. Наследник на тази държава е днешна България. - Седалището на сдружението е в гр. Фрайбург.
- Сдружението следва да бъде вписано в регистъра на сдруженията. След вписването в регистъра на сдруженията на Окръжен съд – Фрайбург сдружението получава добавката „е.Ф.“ (регистрирано сдружение) в името си.
§ 2 Цели на сдружението
- Сдружението работи за насърчаването на:
a) образованието
b) толерантността и разбирателството между народите
c) социалното подпомагане
d) религията. - Целите на сдружението, заложени в неговия устав, биват реализирани най-вече чрез:
a) провеждането на курсове, лекции и езикови уроци
b) иницииране на срещи между германци и българи в Германия, както и подпомагане на културно-информацинонния обмен между Германия и България, напр. чрез провеждането на културни и неформални мероприятия (напр. фолклорни събития и други)
c) подкрепа, обгрижване и лечение на нуждаещи се от помощ хора в България, по-специално деца, инвалиди, хора с увреден слух и с други увреждания, паралелно прилагайки образователни способи, които допринасят както за отстраняване на последиците, така и за превенция
d) подкрепа на Българската църковна общност в гр. Фрайбург; разпространение на издаваните от общността брошури, документи и книги чрез комуникационните средства на сдружението (Интернет страница, Фейсбук, електронна поща, плакати и др.) както и помощ при организирането на църковни мероприятия.
§ 3 Общополезна дейност
- Сдружението преследва единствено и изцяло нестопански цели по смисъла на раздела „Дейности с данъчно облекчение“ от Общия данъчен кодекс (§§ 51 на АО (Abgabenordnung)).
- Сдружението работи на доброволни начала и не преследва икономически облаги.
- Средствата на сдружението могат да се използват само за цели, определени от устава. Членовете на сдружението не получават финансови облаги от средствата, с които то разполага.
- Лично облагодетелстване от плащания в несъразмерно висок размер, както и от плащания, несъвместими с целите на сдружението, е недопустимо. За особени заслуги, съответстващи на целите на сдружението, се полага разумно възнаграждение.
- Разрешено е частичното разпределение на средства към друго сдружение с нестопанска цел и/или в обществена полза с цел използването им за целите на сдружението, посочени в § 2. Постигането на целта на сдружението посредством разпределение на средства не трябва да има превес в дейността му.
- Всички лица, заемащи определени длъжности в сдружението, работят на доброволни начала.
§ 4 Набиране и разходване на средства
- Средствата, необходими за осъществяване дейността на сдружението и за постигане на неговите цели, се набират от:
a) членски внос
b) приходи от активите на сдружението
c) дарения и други източници - Членовете на сдружението плащат членски внос. Неговият размер и срок за плащане се определят от Общото събрание.
B. Членство
§ 5 Придобиване на членство
- Член на сдружението може да стане всяко юридическо или физическо лице в Германия или в чужбина, което споделя целите на сдружението. Физически лица, ненавършили 18 години, представят декларация за съгласие на упълномощен представител.
- Желаещят да стане член на сдружението подава молба в писмен вид до Управителния съвет. Тя трябва да съдържа:
а) за физически лица: име, възраст и адрес на лицето
b) за юридически лица: името на фирмата, седалището, адреса както и данни за упълномощените представители на кандидата за член. - Управителният съвет взема решение дали да одобри молбата за членство.
- Членство се придобива, когато молбата бъде одобрена от Управителния съвет. Кандидатът за член бива уведомен от Управителния съвет за приемането му.
- Всеки член на сдружението има право да прави предложения и да гласува на Общото събрание при условие, че е навършил 16 години.
- Почетни членове се избират от Общото събрание за специални заслуги. Те могат да бъдат както редови членове, така и други лица. Почетните членове се ползват със същите права наравно с останалите членове на сдружението и имат право на един глас.
- При необходимост Управителният съвет може изцяло или частично да замрази плащането на членски внос или да разреши безплатно членство. В правилника за събиране на членския внос Управителният съвет определя случаите, в които това би било възможно.
- Членството в сдружението не може да бъде прехвърляно. Съгласно §38 от Гражданския кодекс (BGB) упражняването на членски права не може да бъде предоставено на друг член.
- Броят на членовете е неограничен.
§ 6 Членски внос и задължения на членовете
- Членовете на сдружението плащат такса за приемане и годишен членски внос.
- Размерът и срокът за плащането им се определят от Общото събрание.
- Управителният съвет представя за гласуване от Общото събрание на правилник за събиране на членския внос.
§ 7 Прекратяване на членството
- Членството може да бъде прекратено доброволно, със заличаване от регистъра или с изключване от сдружението. Членството на физическо лице се прекратява със смъртта на лицето, а на юридическо лице при обявяване в ликвидация. В последния случай от значение е датата на решението за обявяване в ликвидация.
- Доброволното прекратяване на членството става с писмено заявление до Управителния съвет и бива заявено в края на финансовата година. От съществено значение е да бъде спазен срокът за предизвестие от три месеца.
- Когато даден член частично или изцяло просрочи плащането на членския си внос му се отправят две писмени напомняния. Ако въпреки тях не погаси дълга си, той може да бъде заличен от регистъра. Заличаването от регистъра не отменя задължението на съответния член да плати неплатения си членски внос.
- Ако даден член грубо наруши устава на сдружението, то той може да бъде изключен от сдружението по решение на Управителния съвет. Преди да бъде взето каквото и да е решение Управителният съвет трябва да предостави на потърпевшия възможност за устно или писмено обяснение в приемлив срок. Решението на Управителния съвет за изключване от сдружението трябва да бъде в писмена форма и да бъде изпратено на съответния член с препоръчано писмо.
Потърпевшият член има право да обжалва пред Общото събрание решението за изключване на Управителния съвет. Жалбата срещу решението за изключване от сдружението трябва да бъде подадена в писмен вид до Управителния съвет в рамките на един месец от получаване на решението. След своевременното подаване на жалбата Управителният съвет трябва да я предложи за гласуване на следващото заседание на Общото събрание. Решението за изключване се взема с обикновено мнозинство.
C. Органи на сдружението
§ 8 Органи
Органите на сдружението са:
- Общото събрание
- Управителният съвет
- Родителският съвет
- Надзорният съвет.
§ 9 Общо събрание
Общото събрание е върховен орган на сдружението и взема решения по следните въпроси:
- размера и срока на плащане на членския внос, дължим от членовете на сдружението (§ 3)
- назначаването на финансов контрольор; финансовият контрольор се назначава ежегодно от Общото събрание за текущата финансова година и не може да бъде член на Управителния съвет
- одобряване на годишния финансов отчет и на годишния доклад за дейността на сдружението
- одобряване на бюджета за следващата финансова година, изготвен от Управителния съвет
- освобождаване на членовете на Управителния съвет
- изменения в устава
- разпускане на сдружението
- периодично провеждане на избори за членове на Управителния съвет
- други функции, делегирани на Общото събрание от Управителния съвет
§ 10 Свикване на Общото събрание
- Редовна сесия на Общото събрание се провежда най-малко веднъж годишно, в рамките на първите шест месеца от календарната година. Управителният съвет свиква Общото събрание с период на предизвестие от поне три седмици. Поканата съдържа дневния ред, определен от Управителния съвет, и се изпраща на членовете на сдружението на посочен от тях имейл адрес. Всеки член може да отправи писмено предложение до Управителния съвет за допълнение към дневния ред не по-късно от осем дни преди заседанието на Общото събрание. Председателят на Общото събрание трябва да съобщи всички предложени допълнения в началото на заседанието. След това Общото събрание решава кои от тях да добави към дневния ред.
- Общото събрание се свиква на извънредна сесия:
а) по решение на Управителния съвет, особено в случаите, когато интересите на сдружението го налагат или
b) по искане на най-малко 1/5 от членовете на сдружението, отправено в писмен вид и при посочени цел и причини.
Надзорният съвет участва във всеки етап от подготовката и свикването на Общото събрание.
§ 11 Вземане на решения от Общото събрание
- Общото събрание се председателства от председателя или заместник-председателя, а ако те са възпрепятствани, от друг член на Управителния съвет. В случай, че на заседанието на Общото събрание не присъства член на Управителния съвет, събранието самó определя кой да го председателства.
- Гласува се с вдигане на ръка. Ако по време на гласуване се предяви искане за писмено гласуване, Общото събрание взема решение, дали това искане да бъде удовлетворено. Всички членове на Управителния съвет биват избирани чрез писмено гласуване.
- Правото на глас се упражнява лично и само от членовете, присъстващи на събранието. Всеки член, навършил 16 години (включително и почетен), има право на глас (с изключение на въпросите, касаещи вещното право).
- Общото събрание има необходимия кворум, ако на заседанието присъстват поне половината от членовете с право на глас. Ако това изискване не е изпълнено, откриването на заседанието се отлага с един час, след което то може да бъде открито независимо от броя на присъстващите членове.
- Общото събрание взема решения с обикновено мнозинство на подадените действителни гласове. За решения, касаещи промяна на устава или разпускане на сдружението, е необходимо мнозинството на 3/4 от присъстващите членове.
Допълнителни подробности могат да бъдат регламентирани от Управителния съвет във вътрешния правилник на сдружението.
§ 12 Протокол от решенията на Общото събрание
Взетите от Общото събрание решения се отразяват в протокол, който се подписва от председателстващия заседанието и от секретаря и се изпраща на членовете на сдружението не по-късно от 6 седмици след провеждане на заседанието.
§ 13 Управителен съвет
- Състав на Управителния съвет
Управителният съвет се състои от шестима души: председател, заместник-председател, касиер, секретар и двама членове. - Избор на Управителен съвет
а) Общото събрание избира шестимата членове на Управителния съвет за период от две години.
b) Само членове на сдружението могат да бъдат избирани за членове на Управителния съвет.
c) Всеки член на Управителния съвет се избира индивидуално съгласно § 11, параграф 2.
d) Едно и също лице не може да съчетава няколко длъжности в Управителния съвет.
e) Членовете на Управителния съвет работят на доброволни начала и не получават възнаграждение за дейността си.
f) Всяка промяна в състава на Управителния съвет се вписва в регистъра на сдруженията. - Мандатът на член на Управителния съвет се прекратява при:
а) изтичане на мандата; в този случай членът остава на поста си до избирането на новия Управителен съвет
b) смърт
c) подаване на оставка; това е допустимо по всяко време, но трябва да бъде декларирано писмено пред сдружението в рамките на период от 4 седмици. Общото събрание може да избере заместник на напускащия член за оставащото време от мандата му.
§ 14 Свикване на Управителния съвет
- Заседанията на Управителния съвет се свикват от председателя, а в случай, че той е възпрепятстван, от заместник-председателя в писмена форма (с писмо или по имейл) както и по телефона. Задължителният срок за предизвестие е една седмица. Уведомление за дневния ред не е необходимо.
- На заседанията на Управителния съвет трябва да присъстват най-малко четирима от шестимата му членове, за да може решенията да се вземат с обикновено мнозинство.
- Председателят и заместник-председателят, подпомагани от касиера, ръководят дейността на сдружението.
- Председателят ръководи заседанията на Управителния съвет.
- Заместник-председателят ръководи заседанията на Общото събрание.
- Председателят на Надзорния съвет може да присъства на заседанията на Управителния съвет и има право на един глас.
- Всеки член на Управителния съвет има правото на един глас в Общото събрание. Единствено при процедурата по освобождаване от длъжност на Управителния съвет неговите членове се въздържат от гласуване.
§ 15 Вземане на решения от Управителния съвет
Решенията, взети от Управителния съвет, се оформят в писмен вид.
§ 16 Представляване на сдружението съгласно §26 от Гражданския кодекс (BGB)
По смисъла на §26 от Гражданския кодекс (BGB) Управителният съвет на сдружението се състои от председател, заместник-председател и касиер. В и извън съда сдружението се представлява от тези трима членове на Управителния съвет. Всеки един от тримата членове на Управителния съвет е упълномощен да представлява сдружението поотделно и е освободен от ограниченията, налагани от § 181 на Гражданския кодекс (BGB).
§ 17 Задачи и отговорности на Управителния съвет
- Управителният съвет ръководи дейността на сдружението и е отговорен за всички негови дела, освен ако според устава с тях не са натоварени други органи на сдружението. Основните задачи на Управителния съвет са:
a) подготовка и свикване на Общото събрание, както и изготвяне на дневния му ред
b) изпълнение на решенията на Общото събрание
c) изготвяне на бюджета за съответната финансова година; водене на счетоводство, изготвяне на годишния доклад за дейността на сдружението и на годишния финансов отчет
d) вземане на решения относно приемането, заличаването от регистъра и изключването на членове
e) учредяване и разпускане на почетния комитет
f) сключване и прекратяване на трудови договори и на договори за обучение
g) вземане на решения по всички правни въпроси. - Касиерът управлява касата, както и останалите активи на сдружението, и надлежно осчетоводява всички приходи и разходи. Той представя финансов отчет пред Общото събрание.
- Секретарят изготвя и предоставя протоколите от Общото събрание и от заседанията на Управителния съвет в рамките на определеното за това време. Той следи и за изпълнението на взетите решения.
- Разпределението на функциите между членовете на Управителния съвет се регламентира с решение на същия и се съобщава на Общото събрание.
- Управителният съвет следи за регулярното освобождаване от данъци на сдружението.
§ 18 Родителски съвет
- Родителският съвет се състои от един до трима членове. Те биват избирани всяка година от Общото събрание.
- Родителският съвет представлява интересите на посещаващите курсове, организирани от сдружението, извън сдружението.
- Членовете на Родителския съвет работят на доброволни начала и не получават възнаграждение за дейността си.
§ 19 Надзорен съвет
- Надзорният съвет се състои от един до трима, максимум петима души, които не могат да бъдат членове на Управителния съвет или служители на сдружението или пък лично да са свързани с такива лица. Те се избират от Общото събрание за срок от две години и работят на доброволни начала.
- Надзорният съвет изпълнява консултативна функция.
- В случай на разминаване на мненията, както и при решаване на важни проблеми в сдружението, той поема ролята на посредник.
- В качеството си на консултант Надзорният съвет контролира и подкрепя Управителния съвет в дейността му.
- Членовете на Надзорния съвет избират изпомежду си председател като всеки от тях има по един глас.
- Председателят на Надзорния съвет има право да участва във всички заседания на Управителния съвет в качеството си на консултант. Той може да упълномощи друг член на почетния комитет да го представлява на заседание на Управителния съвет.
- Надзорният съвет може да изготви процедурен правилник, който трябва да бъде одобрен от Общото събрание.
- Надзорният съвет заседава редовно най-малко веднъж годишно. Той има кворум, ако присъстват поне половината от членовете му. От заседанията му се съставят протоколи.
§ 20 Вземане на решения, водене на протокол
Всички органи на сдружението вземат решенията си с обикновено мнозинство на подадените гласове. Недействителните гласове както и гласовете «въздържал се» не се вземат под внимание. При равен брой гласове предложението се счита за отхвърлено.
Решенията на органите на сдружението се протоколират и подписват от секретаря и от председателстващия събранието.
D. Активи на сдружението
§ 21 Управление на активите на сдружението
- Активите на сдружението се управляват съгласно данъчните и други разпоредби, касаещи институции с нестопанска цел, както и в съответствие с този устав и инструкциите на Общото събрание.
- Средствата на сдружението (от общи приходи, дарения, други постъпления), могат да се използват само за постигане на целите, посочени в устава му. Даренията както и всякакви други постъпления (напр. завещания) също биват употребявани съгласно точка 2. Това не важи за случаите, когато волята на дарителя е дарената сума да послужи за захранване хазната на сдружението. Условията, при които в сдружението навлизат средства, не трябва да бъдат в разрез с неговата идеална цел.
- С цел данъчно облекчение сдружението има право:
a) да разпределя излишъка от получените приходи в свободен резерв, касаещ управлението на активите
b) да разпределя средствата си в специален резерв, ако и докато това е необходимо, за да може сдружението да постига целите си в дългосрочен план (най-вече финансирането на конкретни дългосрочни проекти за подпомагане).
c) Общото събрание определя как ще бъдат изразходвани средствата от гореспоменатите резерви. - Сдружението не се задължава да влага средствата си в сигурни активи.
- Членовете не получават финансови и имуществени облаги от средствата на сдружението. Лично облагодетелстване от плащания в несъразмерно висок размер, както и от плащания, несъвместими с целите на сдружението, е недопустимо.
§ 22 Фискална година, счетоводство
- Финансовата година на сдружението съвпада с календарната година.
- Управителният съвет се грижи за правилното отчитане на активите, както и на приходите и разходите на сдружението.
- В рамките на шест месеца след края на всяка финансова година Управителният съвет изготвя годишен отчет с преглед на активите и годишен доклад. Годишният доклад трябва да предоставя информация за дейността на сдружението през изминалата финансова година.
E. Други разпоредби
§ 23 Допълнителни правилници
При необходимост Управителният съвет е упълномощен да изготви следните допълнителни правилници и да ги представи на Общото събрание за одобрение:
- Правилник за финансовата дейност
- Процедурен правилник
- Правилник за събиране на членския внос
- Правилник за приемане на почетни членове.
§ 24 Освобождаване от отговорност
Сдружението не носи отговорност пред членове и нечленове за вреди и материални загуби, произтичащи от събития, организирани от сдружението. Освобождаването от отговорност отпада в случаите на умишлени действия.
F. Заключителни разпоредби
§ 25 Разпускане на сдружението
Разпускането на сдружението се решава от Общото събрание. За разпускане на сдружението или за промяна на неговото име, както и за всякакви изменения в устава му, е необходимо мнозинство от 2/3 от действително подадените гласове. Тези решения се вземат от Общото събрание след обявяването им в дневния ред.
§ 26 Ликвидация
При ликвидация членовете на Управителния съвет влизат в ролята на ликвидатори. Ако сдружението бъде разпуснато или ако целите с данъчно облекчение отпаднат, активите на Сдружението се прехвърлят към фондацията „Германски централен институт за социални въпроси“ (DZI), която може да ги използва изключително за благотворителни или църковни цели, както и за подпомагане на хора с увреждания.
§ 27 Срок на действие на устава
- Всяко изменение в устава се регистрира в Окръжен съд – Фрайбург.
- Този устав е одобрен на XI редовно заседание на Общото събрание на 12 ноември 2016 г.
- Уставът влиза в сила след вписване на сдружението в регистъра на сдруженията.
Българско Дружество 681 е.Ф. (регистрирано сдружение)
Данъчен номер: 06469/43149
Регистрация в Окръжния съд: 16/12/2012
Банкови данни:
Sparkasse Freiburg-Nördlicher Breisgau
IBAN: DE60 6805 0101 0013 2426 66
BIC: FRSPDE66XXX